Próba 925 - jakie są próby srebra?

0

Próba srebra 925 – co to właściwie znaczy?

Ile jest srebra w srebrze? Odpowiedź nie jest wcale taka oczywista. Choć srebro ma wiele przydatnych właściwości, a przede wszystkim prezentuje się olśniewająco, to w jubilerstwie praktycznie nie używa się go w formie czystej. Dlaczego? Jest zbyt miękkie. Biżuteria z czystego srebra nie tylko byłaby niezwykle trudna do wytworzenia, ale przede wszystkim nie nadawałaby się do użycia. To samo (i to dużo większym stopniu) dotyczy także złota. Aby zapewnić wytrzymałość i długowieczność, stosuje się stopy srebra z innymi metalami. I to właśnie ze stopami związane są pojęcia próby i cechy srebra.

Czym jest próba?

To właśnie określenie na zawartość głównego metalu szlachetnego w stopie. Próba ma postać trzycyfrowej liczby, która odzwierciedla zawartość srebra w promilach. Wpływa ona na właściwości biżuterii, sposoby jej obróbki oraz wartość. Ta ostatnia – co zapewne nikogo nie zdziwi – jest tym większa, im próba jest wyższa. Aktualnie w Polsce obowiązuje standard obejmujący cztery wartości:

  • próba 925 zawierająca 92,5% czystego srebra
  • próba 875 zawierająca 87,5% czystego srebra
  • próba 830 zawierająca 83,0% czystego srebra
  • próba 800 zawierająca 80,0% czystego srebra

Większa zawartość srebra wpływa nie tylko na cenę, ale też na wygląd, sprawia jednak, że biżuteria jest bardziej podatna na uszkodzenia oraz czernienie. Mimo wszystko najwyższa próba cieszy się dużą popularnością w porównaniu do złota, w przypadku którego różnice są zdecydowanie większe.

A co stanowi pozostały %?

Miedź. Przynajmniej wedle polskiego prawa. To samo dotyczy srebra każdej próby, które ma otrzymać cechę. Cecha probiercza to oficjalny znak wybity na metalu szlachetnym, który potwierdza materiał (złoto, srebro, platyna lub pallad), jego próbę oraz miejsce cechowania (oznaczone literą). Dzięki oficjalnemu systemowi znakowania zapobiega się oszustwom, które w dobie nowych stopów coraz lepiej udających metale szlachetne są coraz bardziej przekonujące.

Poza tym można spotkać stopy zawierające cynę, jednak nie są one popularne w związku z trudnością wytworzenia. Odwdzięczają się za to większą ciągliwością i miękkością, co może być przydatną cechą w specyficznych zastosowaniach. Częściej spotykanym rozwiązaniem jest dodanie do srebra  miedzi lub niklu, pozwalające na uzyskanie charakterystycznej jasnej barwy.

W naszym sklepie wszystkie produkty są wolne od niklu ponieważ jest on metalem szkodliwym, który wywołuje reakcję alergiczną skóry, może powodować raka jak również poprzez długotrwałe narażenie uszkodzić narządy.

Warto sprawdzać biżuterię

Przed zakupem biżuterii z niepewnego źródła warto sprawdzić jej cechowanie. Powinno być umieszczone tak, aby łatwo można było je odczytać przy pomocy lupy. W razie jakichkolwiek wątpliwości rzecz bez problemu wyjaśni doświadczony jubiler, co zapobiegnie rozczarowaniu w przyszłości.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl