Dzień Chłopaka – co to za święto?

0

Dzień Chłopaka – co to za święto?

Choć Dzień Chłopaka jest świętem, o którym słyszał niemal każdy, to trudno znaleźć o nim jakieś konkretne informacje. Większość artykułów w sieci powtarza kilka ogólnie znanych faktów i domysłów, a niektóre mylą go z Dniem Mężczyzny. Niezaprzeczalnym faktem jest jednak to, że z roku na rok cieszy się on coraz większą popularnością i to nie tylko wśród nastolatków. My także dostajemy z tej okazji wiele zamówień na męską biżuterię. Bardzo popularne są choćby nieśmiertelniki z personalizowanym grawerunkiem. W związku z tym przygotowaliśmy krótki wpis o tym, co to jest Dzień Chłopaka i jakie prezenty z jego okazji polecamy. Zapraszamy do lektury!

Kiedy obchodzony jest dzień chłopaka?

Dzień Chłopaka obchodzi się 30 września. Nie jest to jednak święto oficjalne i na próżno szukać go w kalendarzach. Data ta nie pokrywa się też z tym świętem w żadnym innym państwie.

Dzień Chłopaka a Dzień Mężczyzn

Dzień Mężczyzn do święto międzynarodowe i znacznie lepiej udokumentowane, choć również nie jest oficjalnie obchodzone w Polsce. Przypada na 19 listopada i świętuje się go od 1999 roku, gdy został stworzony w Trynidadzie i Tobago. Jego celem było podkreślenie równowagi płci (jako dopełnienie Dnia Kobiet) oraz skupienie się na chłopcach i mężczyznach niebędących ojcami (którym poświęcony jest Dzień Ojca). Obchody Dnia Mężczyzn skupiają się na zwracaniu uwagi na problemy społeczne i zdrowie psychiczne oraz fizyczne.

Jaki prezent na Dzień Chłopaka będzie najlepszy?

Wiele „sklepów z pierdołami” organizuje promocje z okazji Dnia Chłopaka. Najczęściej spotyka się bokserki z „zabawnymi” napisami, skarpetki, koszulki lub inne drobne gadżety okolicznościowe. My polecamy jednak drobiazgi, które nie stracą szybko na aktualności. Może warto wykorzystać tę okazję, by zachęcić swojego mężczyznę (lub chłopaka 😉) do noszenia dyskretnej biżuterii? Jak wspominaliśmy wcześniej, najpopularniejsze są nieśmiertelniki. Można na nich umieścić ważną datę lub kilka słów, które przypomną wspólnie spędzone chwile. Wielu panów chętnie nosi też srebrne łańcuszki z krzyżem bądź innym wisiorkiem, my jednak zachęcamy do pójścia krok dalej. Niewielka srebrna bransoletka będzie bardziej oryginalna, a jednocześnie trudno jej zarzucić bycie niemęską. Niech prezent na Dzień Chłopaka będzie oryginalny!

Pochodzenie

O pochodzeniu Dniu Chłopaka nie wiadomo nic pewnego. Choć pojawiają się domysły, że pochodzi on od starego (obchodzonego od VI wieku) święta Tango no Sekku, które było poświęcone chłopcom, jest to raczej wątpliwe. Zostało ono przekształcone w Dzień Dziecka po Drugiej Wojnie Światowej, podczas gdy Dzień Chłopaka pojawił się mniej więcej na przełomie wieków. Bardziej prawdopodobne jest pochodzenia od Dnia Mężczyzny, wynikające bądź to z nietrafnego tłumaczenia, bądź sprytnego marketingu. Nie ulega jednak wątpliwości, że choć tradycja ta jest młoda, to na dobre zadomowiła się na naszym gruncie i warto obchodzić ją nie tylko kupując gadżety, ale też skupiając się na relacjach i problemach chłopców, zarówno tych dużych, jak i małych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl