Czernienie srebra o co w tym wszystkim chodzi?

0

Czernienie srebra

Cóż za frustrujące zjawisko! Jeszcze nie tak dawno piękna i lśniąca biżuteria pokrywa się ciemnym nalotem, a z czasem zupełnie traci blask. Czernienie srebra jest zjawiskiem tak powszechnym, że w ciągu lat narosło wokół niego wiele mitów i niejasności. W sieci można znaleźć zupełnie sprzeczne opinie co do sposobów radzenia sobie z problemem – od odsyłania do specjalistów po metody iście kuchenne. Dlatego właśnie w tym krótkim poradniku spróbujemy wyjaśnić zarówno przyczyny czernienia, jak i sposoby radzenia sobie z nim. Jedno i drugie nie jest ani trochę skomplikowane, mamy więc nadzieję, że pomożemy wszystkim zdezorientowanym miłośnikom srebra.

Dlaczego srebro czernieje?

To proste. Srebro wchodzi w reakcję ze związkami siarki, tworząc warstwę siarczku srebra – to właśnie ów ciemny nalot. A siarczki znajdują się w… powietrzu. To zasługa przemysłu i naszej cywilizacji. Z tego też powodu srebrna biżuteria ciemnieje szybciej w miastach i miejscach o większym zanieczyszczeniu powietrza. Przed rewolucją przemysłową problem ten nie był zupełnie znany.

Dodatkowym czynnikiem są zanieczyszczenia w wodzie, detergentach lub kremach. Srebro jest bardzo wrażliwe na wszelką „chemię”, więc nawet spryskanie się perfumami może znacząco przyspieszyć czernienie łańcuszka. To samo tyczy się substancji, które wydziela nasza skóra. Z tego powodu ciemnienie może zachodzić w różnym tempie w zależności od metabolizmu różnych osób, czy nawet po zmianie diety.

Warto zapobiegać

Podstawą radzenia sobie z czernieniem srebra jest prewencja. Znając przyczyny, możemy łatwo ograniczyć kontakt biżuterii ze związkami siarki i innymi szkodliwymi czynnikami. Przede wszystkim unikajmy najczęściej popełnianego błędu i nie zostawiajmy srebra w łazience. Wilgoć i kosmetyki znacząco przyspieszają niechciany proces. Z tego względu warto też zdjąć biżuterię przed kąpielą w jeziorze, morzu czy… przed zmywaniem.

Druga sprawa to przechowywanie. Pudełka zmniejszą dostęp powietrza, a więc i siarczków. A idealne, gdy każdy drobiazg schowamy do szczelnej strunówki. Ten prosty zabieg oszczędzi nam sporo zachodu. Dopełniając to regularnym czyszczeniem i polerowaniem (na sucho, miękką szmatką), możemy pozbyć się problemu czernienia. Co jednak, jeśli już do niego doszło? Bez paniki!

Jak pozbyć się ciemnych plam?

To zależy od rodzaju biżuterii. Pamiętaj, że niektóre kamienie lub perły są bardzo delikatne. Do czyszczenia ozdób, w których są osadzone, najlepiej jest użyć specjalnych, dedykowanych środków. Do tych mniej wrażliwych (na przykład agat lub onyks) i biżuterii bez kamieni można zastosować prostą i niezwykle skuteczną metodę. Z procesem chemicznym zawalczymy odpowiednią reakcją przy pomocy kuchennych narzędzi.

Niemetalowe naczynie, na przykład niedużą miskę wyłóż pomiętą folią aluminiową. Zalej ciepłą wodą i dodaj soli. Ile? Kilka łyżeczek. Tak, aby roztwór był mocny, jednak wszystko musi się bez problemu rozpuścić. Co dalej? Sczerniałe przedmioty dokładnie odtłuść, na przykład przy użyciu płynu do mycia naczyń. Następnie umieść biżuterię (tylko jedną sztukę lub komplet, na przykład parę kolczyków) i czekaj. Proces trwa czasem nawet kilka godzin, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Aluminium jest bardziej reaktywne od srebra, dlatego powinno „przejąć” siarczki. W efekcie otrzymamy zaczernioną folię i błyszczącą, srebrną biżuterię. Wystarczy dokładnie opłukać, aby pozbyć się słonej wody i gotowe! Czysta chemia w działaniu jest piękna! Jeżeli ciemna warstwa jest bardzo uporczywa, należy kilkakrotnie powtórzyć operację, choć w tym wypadku nie warto czekać za każdym razem kilku godzin. Polecamy ten sposób, gdyż pozwala tanio i szybko pozbyć się problemu i jest niegroźny dla srebra. A zadbana biżuteria odwdzięczy się dostojnym blaskiem i będzie cieszyć oczy przez długie lata.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl